Sport w czasach: Niejasna przyszłość Mistrzostw FIFA 2021?

W czasach pandemii nawet najbliższa przyszłość jest naprawdę trudna do odgadnięcia. I choć wiele osób boryka się aktualnie z dużo poważniejszymi problemami niż rozgrywki piłkarskie, to dla wielu fanów sportowych emocji przyszłość klubowych mistrzostw świata w piłce nożnej 2021 może stanowić nie lada zmartwienie!

Poza oczywistymi stratami osobistymi takimi jak brak ulubionej rozrywki przez bardzo długi czas lub nawet poczucie brak sensu życia (niektórzy fani biorą piłkę nożną na bardzo poważnie!), pozostają jeszcze sprawy nieoczywiste, takie jak zmarnowane bilety lotnicze, pieniądze stracone na hotele i przejazdy między miastami, w których rozgrywane są mecze. Czy więc Mistrzostwa FIFA odbędą się w 2021, czy, jak zapowiadają niektórzy, zostaną przeniesione na 2022 lub nawet 2023 rok?

FIFA 2021 i inne wydarzenia sporty w czasach pandemii – Przyszłość zakładów bukmacherskich

Wydawać by się mogło, że po miesiącach totalnego chaosu, w który wpędziła go pandemia koronawirusa, świat wraca już do normalności. Czy tak jest do końca? Nawet jeśli sytuacja diametralnie się poprawi i nie nastąpią kolejne fale zachorowań, jak przewidywali wcześniej naukowcy, to czy świat wróci do tego samego kształtu, w którym zastał go wirus?

To bardzo wątpliwe. Rodziny i przyjaciele osób, które dotknęły skutki COVID-19, przez długi czas będą jeszcze żyć w strachu o swoje zdrowie. I ciężko wyobrazić sobie, że ci, którzy z wirusem stanęli twarzą w twarz, czy to przez bezpośrednie zakażenie, czy z racji wykonywanego zawodu, dobrowolnie wybiorą się na tłumną imprezę sportową. A przy ponad 22 mln zakażonych na całym świecie (stan na połowę sierpnia) można łatwo wyobrazić sobie skalę problemu. Jaki wobec tego los czeka świat sportu?

Najważniejsze imprezy sportowe odwołane przez koronawirusa w 2020 r.

Świat sportu bardzo ucierpiał na wybuchu globalnej epidemii wirusa SARS-CoV-2. W raporcie opublikowanym w Apunts Sports Medicine „Returning to Sport during the Covid-19 pandemic: The sports physicians’ role” Autorzy przytaczają następujące wydarzenia sportowe, które zostały odwołane przez pandemię w 2020 roku:

 1. Olimpiada 2020 w Tokio;
 2. Mistrzostwa Europy w piłce nożnej 2020;
 3. Mistrzostwa Ameryki Południowej, Copa America 2020;
 4. wszystkie klubowe rozgrywki krajowe i międzynarodowe w pierwszych dwóch kwartałach 2020 roku.

Czy Mistrzostwa świata w piłce nożnej FIFA 2021 podzielą los wymienionych imprez sportowych? Na Wikipedii powstał już nawet cały wpis z listą wydarzeń sportowych, które zostały odwołane. Czytając go, ma się wrażenie, że pandemia odcisnęła piętno na wszystkich kategoriach sportowych. Ale czy na pewno tak było?

Zakłady bukmacherskie a COVID-19

I chociaż sytuacja świata sportu nie wygląda zbyt różowo, to niektórzy organizatorzy imprez sportowych znaleźli sposób na kontynuowanie organizacji niektórych rozgrywek. Wydarzenia sportowe organizowano nadal między innymi w Hong Kongu, Turkmenistanie, Białorusi czy Nikaragui.

Ucieszyło to nie tylko samych sportowców i kibiców, lecz również bukmacherów i wielbicieli zakładów wzajemnych. Odbyły się na przykład wyścigi kolarskie Omloop Het Nieuwsblad i Paris–Nice, czyli dwa z planowanych dziewiętnastu wyścigów z serii 2020 UCI World Tour (koniec lutego 2020). Rozegrano też turniej w snookera 2020 Gibraltar Open w dniach 11 do 15 marca 2020 roku, kilka wczesnych wyścigów konnych (m.in. w Hong Kongu, we Francji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy Irlandii) oraz mecze tenisa Ultimate Tennis Showdown w Nicei oraz Adria Tour. Warunki tych imprez zmodyfikowano, by obniżyć ryzyko zarażenia się wirusem zawodników i osób postronnych.

Jak rozwiązano w sporcie problem zachowania dystansu społecznego?

 1. Przede wszystkim ograniczono ilość osób na widowni. W przypadku turnieju snookera było to 100 fanów na jednej sesji w pierwszym dniu i zawody bez obecności publiczności w pozostałych dniach. Ten zabieg zastosowano również na meczach piłkarskich, które nieśmiało otwarto zaraz po przejściu pierwszej fali zachorowań latem 2020 roku.
 2. Część zawodników zrezygnowała z udziału w rozgrywkach (np. w wymienionym wcześniej turnieju 2020 Gibraltar Open), co zmniejszyło ryzyko przekazania wirusa wśród reszty zawodników. Niestety, swoją rezygnację wysłało także kilku sędziów, co wywołało niemały chaos w organizacji (kilka pierwszych meczów podanego turnieju rozegrano bez sędziów).
 3. Jak we wszystkich innych miejscach publicznych, wprowadzono szczególne środki bezpieczeństwa i rozwiązania w zakresie higieny. Wszędzie obowiązywały rutynowe pomiary temperatury, wywiady z obsługą i gośćmi imprez oraz konieczność noszenia maseczek ochronnych na twarz, które minimalizują rozprzestrzenianie się wirusa drogą kropelkową.
 4. Wprowadzono fizyczny dystans np. między zawodnikami siedzącymi na ławce rezerwowych (piłka nożna).

Jakie mecze można obstawiać w czasach pandemii?

Obecnie (sierpień 2020 roku) można nadal obstawiać wyniki:

 • meczów w piłce nożnej w lidze rosyjskiej;
 • meczów kwalifikacyjnych UEFA Champions League i play offy;
 • rozgrywek tenisa w turnieju Challenger w Pradze;
 • meczów koszykówki w NBA sezon 2019/20, play offach oraz WNBA sezon 2020;
 •  meczów hokeja na lodzie, NHL. Season 2019/2020. Play Offs;
 • rozgrywek baseballa w MLB. Season 2020.

By obstawiać wyniki rozgrywek sportowych, meczów piłkarskich czy wyścigów konnych przez Internet, wystarczy zarejestrować się na stronie wybranego bukmachera i założyć konto. Następnie należy zasilić puste do tej pory konto gracza, wpłacając depozyt za pomocą jednej z wybranych metod płatności.

Jednak niektóre zakłady bukmacherskie oferują nawet bonus za rejestracje bez depozytu, czyli darmowe środki, za które można obstawić kilka wyników bez wpłacania swoich pieniędzy. Jest to forma promocji kasyn online i znanych bukmacherów, którzy dzięki niej mogą zdobyć nowych klientów bez ogromnych nakładów na reklamy. Warto z niej skorzystać, ponieważ rejestracja jest bezpłatna, a może się okazać, że uda nam się przewidzieć wynik kilku meczów.