Na rynku możemy natrafić na sporą ilość firm, które zajmują się na co dzień sprzedawaniem sprzętu budowlanego, do którego można na pewno zaliczyć koparki. Jednakże na pewno nie każda z nich posiada odpowiednie doświadczenie w branży, a ponadto prezentowana przez nie jakość nie jest za każdym razem wystarczająca do tego, ażeby klienci mogli obdarzać je stałym zaufaniem. Jeśli mowa o firmie Atlas, wygląda to trochę inaczej. W poniższym artykule zostanie dokładnie opisana firma Atlas, w tym jej oferta, jak również rynek koparek w naszym kraju.

Czym właściwie zajmuje się przedsiebiorstwo Atlas i jakiego rodzaju sprzęt posiada w swojej ofercie? 

Atlas to firma, która posiada w swojej ofercie sprzęty takich marek jak chociażby Atlas, czy też Atlas Weyhausen. Firma działa na polskim rynku poczynając od 2002 roku i na przestrzeni tych wszystkich lat miała szansę zdobyć spore doświadczenie w branży. Oddziały tegoż przedsiębiorstwa, ale też i punkty serwisowe można znaleźć w wielu różnych miejscach w Polsce. Osoby pracujące w przedsiębiorstwie Atlas pragną utrzymywać właściwie warunki w trakcie współpracy z cieszącymi się pozytywną opinią innymi przedsiębiorstwami, które na co dzień zajmują się różnymi branżami. Udzielają także pomocy w trakcie rozwiązywania problemów, które wynikają z nieprawidłowości w codziennej pracy.

Przedsiębiorstwo Atlas pragnie dopasowywać się do zmian na rynku i wymogów klientów, dlatego w ofercie posiada szeroki asortyment. Również kompleksowe rozwiązania są celem tego przedsiębiorstwa, a wśród nich:

 • pomaganie we właściwym wyborze maszyn,
 • zapewnianie potencjalnym klientom pomocy w zakresie finansowania projektów,
 • ponoszenie pełniej odpowiedzialności za techniczną obsługę sprzedawanych maszyn.

Oferta przedsiębiorstwa Atlas zawiera chociażby możliwości na skorzystanie z maszyn takiego typu jak:

 • stosowane w kolejnictwie maszyny dwudrogowe,
 • maszyny przemysłowe do użytku profesjonalnego podczas robienia przeładunków,
 • maszyny pomagające w napowietrzaniu kompostu,
 • strzępiarki,
 • paczkarki złomu,
 • rębaki,
 • minikoparki,
 • ładowarki kołowe,
 • kompaktory,
 • prasonożyce,
 • koparki gąsienicowe,
 • rozdrabniacze,
 • przesiewacza,
 • koparki kołowe.

Koparki dwudrogowe, które można zakupić w ramach oferty przedsiębiorstwa Atlas

Firma Atlas jako pierwsza na rynku wyprodukowała popularną obecnie koparkę dwudrogową. Koparki dwudrogowe zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa w trakcie prowadzenia prac na torowisku. Nie stoją one w żadnej sprzeczności z torami, jak i z pozostałą infrastrukturą kolejową. Cała konstrukcja tejże koparki została przygotowana w taki sposób, aby spełniała wszelkie normy bezpieczeństwa, dzięki czemu daje nam ona gwarancję niezawodnej pracy.

Dwudrogowe koparki oferowane przez przedsiębiorstwo Atlas posiadają wbudowany system o nazwie Carsy, który zapewnia odpowiedni docisk kół koparki do szyb, na których zostanie umieszczona. Należy mieć na uwadze, iż proces ten zależy w dużej mierze od sterowników elektronicznych, które pracownik obsługujący koparkę winien mieć pod ciągłą kontrolą. Siłę docisku kół koparki do torów można korygować w zależności od potrzeb.

Maszyna ta posiada możliwość wdrażania się w tory, jak również stabilnych przejazdów na torach, kiedy znajduje się ona w ruchu. Wszystko to dzięki temu, iż posiada niezależne od siebie sterowanie przednimi i tylnymi szynowi kołami. Po tym, jak operator uruchomi tryb jazdy, łapy podporowe uniosą się automatycznie, co wiąże się niewątpliwie z kwestią niemalże zupełnego wykluczenia możliwości zniszczenia podkładów kolejowych, a także reszty części, które należą do infrastruktury kolejowej. Wymienione powyżej łapy podporowe są odpowiedzialne za blokowanie możliwości obsunięcia się szynowych kół z powierzchni samych szyn. Chcąc wyeliminować całkowicie możliwość uszkodzenia trakcji kolejowej, a także ewentualnej kolizji z ruchem kolejowym, który znajduje się w danej chwili na sąsiadującym torze, firma Atlas wyposażyła swoje koparki w możliwość regulowania obrotu i wysokości. Każda funkcja włącza się automatycznie, po tym, jak zostanie osiągnięty wcześniej wyznaczony punkt.

Jak wygląda nasz rodzimy rynek koparek?  

Rodzimy rynek koparek nie ustępuje już niczym rynkom na całym świecie. Dzięki temu, iż w Polsce obecni są przedstawiciele liczących się na całym świecie producentów najbardziej nowoczesnych technologii, możemy nabyć od ręki najlepsze sprzęty budowlane, a do tego z zapewnieniem pełnego wsparcia technicznego. Relacje biznesowe i wszelką współpracę nawiązuje się najczęściej na targach branżowych, które przeznaczone są dla wszystkich tych, którzy działają w zakresie budowlanym. Już sporą ilość czasu na naszym rynku maszyn budowlanych przodują te, które obecne są także na rynku europejskim i sprowadzane są do naszego kraju. Pod takim względem rodzimy rynek nie różni się a ogóle od wspomnianego już w powyższym tekście rynku Unii Europejskiej. W Polsce sprzedawane są ciągle maszyny używane i to w większych ilościach, aniżeli ma to miejsce w innych krajach. Oczywiście niektóre firmy kupują również nowy sprzęt, chociaż nie jest to jeszcze zbyt częste. Maszyny budowlane takiego typu pokazuje się często na targach budowlanych o odpowiedniej tematyce branżowej. Tego rodzaju targi odbywają się chociażby w Poznaniu. Klienci mogą się tam zapoznać z najnowszymi na rynku technologiami, co daje im możliwość podjęcia decyzji na temat wyboru najlepszego dla ich firmy budowlanej rozwiązania. Niemniej jednak największym zainteresowaniem cieszą się urządzenia, które są niezwykle popularne, a zarazem trudno będzie sobie wyobrazić skuteczne funkcjonowanie firm krajowych bez ich udziału.

Koparko ładowarki i koparki w roli sprzętu tak zwanej pierwszej potrzeby 

Właściciele firm budowlanych wybierają w podanym zakresie bardzo często asortyment szwedzkiego giganta, czyli inaczej mówiąc Volvo. Wymieniony producent przekonuje swoich klientów, iż jego wyroby mają dużą moc, jak również sporą produktywność w różnego rodzaju zastosowań – od momentu przygotowania placu budowy, poprzez tworzenie wykopów, jak i rowów, aż do zaplanowanych wyburzeń, załadowania samochodów ciężarowych i innych prac wykonywanych na budowie.

Nie tylko na gąsienicach, ale też i na kołach, mające małe i duże wymiary, koparki produkowane przez firmę Volvo pomagają właścicielom przedsiębiorstw budowlanych w osiągnięciu dużych zysków, przy mniejszym wysiłku i większym komforcie operatorów.

Każda spośród koparek firmy Volvo zostaje fabrycznie wyposażona w mocne i niezawodne silniki, które spalają niewielkie ilości paliwa w porównaniu ze sprzętem oferowanym przez konkurencję. Specjalna kabina w koparkach Volvo ogranicza zmęczenie pracowników je obsługujących i poprawia produktywność podczas wykonywania prac o charakterze budowlanym. W maszynach montuje się też nowoczesne technologie w zakresie układów hydraulicznych o niezwykle szybkim czasie reagowania, jak i szybkozłącza pozwalające na jeszcze szybszą i sprawniejszą wymianę łyżek i dodatkowych akcesoriów. Oferta przedsiębiorstwa Wacker Neuson jest bardzo obszerna. Wśród niej znaleźć można chociażby Vertical Digging System, który umożliwia proste niwelowanie ewentualnych wybojów w terenie. Obsługa podczas pracy koparki w trudnym terenie i lepsza produktywność, ale też i komfort operatora, to najbardziej istotne plusy zastosowania systemu Vertical Digging System, który używany jest na całym świecie już od wielu, wielu lat.

Tego typu koparek używa się na terenach, gdzie spotykane są nierówności i wyboiste wzniesienia: podczas pracy na nasypach i zboczach, na wszelkich krawężnikach, w sąsiedztwie ścian domu, albo bezpośrednio wzdłuż murów. We wszystkich takiego typu miesiącach maszyny, jak i obsługujący je ludzie pracują często na nawet mocno nachylonym terenie, co stanowi dosyć duże wyzwanie dla obu stron. Tworzenie dużych wykopów, a do tego na nierównym terenie może obniżyć opłacalność użytkowania sprzętu budowlanego, jakim jest koparka, ponieważ nie jest możliwe wykopanie pionowych i wymaganych przez inwestora wykopów. Również dla osób obsługujących maszynę w nachylonej pozycji, praca w takich warunkach nie jest zbyt przyjemna. Nie bez znaczenia pozostaje fakt przyjmowania mało naturalnej i szkodliwej dla kręgosłupa postawy, która z czasem może przerodzić się w trwałe problemy w tymże zakresie. Vertical Digging System to najlepsze co może zaoferować firma Wacker Neuson. Pozwala ona bowiem na bezstopniowe nachylenie nadwozia koparki o prawie 15 stopni. Wszystko jest możliwe za sprawą naciśnięcia wyłącznie jednego przycisku, który znajduje się na desce rozdzielczej w kabinie operatora. Dzięki tejże technologii można zniwelować wzniesienia prawie o 30 procent. Technika ta sprawdza się bez zarzutu w codzienności budowlanej, dlatego pracownicy z tej branży, korzystają z niej niezwykle często i chętnie. Możliwość przyjęcia naturalnej dla kręgosłupa, wyprostowanej postawy i siedzenia w wygodnej kabinie, odciąża plecy, a operator może poświęcić się zupełnie wykonywaniu powierzonego zadania. Zastosowanie sytemu VDS to także oszczędności na materiałach i na czasie, który poświęcamy wykopywaniu i zasypywaniu. Kolejną zaleta to możliwość wykorzystania specjalistycznego urządzenia budowlanego, którym może być chociażby świder ziemny. Niebezpieczeństwo uszkodzenia ścian w chwili, kiedy postawi się koparkę blisko niej, zostaje zredukowane praktycznie do minimum. Firmy, które stosowały już w przeszłości system VDS, nie mają zamiaru zrezygnować z korzyści, które daje im właśnie tego rodzaju technologia, o czym powie nam każdy dystrybutor maszyn w omawianym zakresie. Wacker Neuson montuje podany system w różnych modelach koparek gąsienicowych.

Minikoparki 

Niezwykle popularne w branży budowlanej i nie tylko są obecnie minikoparki. Wynika to z faktu ich dużej uniwersalności i szerokiej gamy zastosowania. Nie bez znaczenia jest tutaj także ich niska cena, w porównaniu z dużymi koparkami. Przedsiębiorstwo HKL posiada w swojej ofercie szeroką gamę minikoparek, dzięki czemu każdy klient ma szansę wybrać taką, która będzie spełniać wszelkie wymogi.

Liderem na rynku koparek gąsienicowych jest także firma Kubota. Sprzęt tej marki sprosta wielu, nawet najtrudniejszym zadaniom, bez względu na to, czy jest używany w ogrodnictwie, branży budowlanej, czy też może podczas rozbiórek. W ofercie tego przedsiębiorstwa znajdziemy także wiele akcesoriów, jak i rożnego rodzaju dodatkowego osprzętu, dzięki temu w jednym miejscu można znaleźć praktycznie wszystko, co jest potrzebne w przypadku koparek. Minikoparki Kubota idealnie sprawdzają się podczas pracy w ciasnych miejscach, co ma miejsce na przykład w centrum miasta. W kabinie każdy operator może poczuć się bezpiecznie i niezwykle komfortowo. Zaletą jest również doskonałą widoczność i zachowanie wszelkich norm bezpieczeństwa FOPS i ROPS. Mało tego, tego rodzaju sprzęt, tak jak w wypadku serii o symbolu KX ma wbudowany system antykradzieżowy. Minikoparki Kubota z tejże serii nadają się do tak zwanych zadań specjalnych. Komfort pracy i prosta obsługa to priorytety podczas pracy na budowie. Obie te kwestie zapewnia nam właśnie omawiana minikoparka. Połączenie nowoczesnej technologii i niewielkiego spalania pozwala zadbać o środowisko naturalne. Duża kabina to spory komfort dla pracownika, który może się w niej swobodnie poruszać. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż modele KX-19, 18 i 16 zapewniają wydajną pracę z uwagi na obszerną kabinę. Wymienione powyżej trzy modele minikoparek posiadają też możliwość zwiększenia szerokości gąsienic. Jeśli zatem potrzebujemy dostosować ich szerokość do warunków na konkretnym placu budowy, nic nie stoi na przeszkodzie. Ułatwia to znacząco pracę i zapewnia komfort operatorowi, jak i reszcie pracowników budowy. Inną, równie ciekawa mała koparka to EC18D marki Volvo. Można ją używać do ciężkiej pracy dłuższy czas. Ma wbudowaną tylną przeciwwagę. Poza tym jej domena są odlewane elementy ramienia, jak i wysięgnika, co czyni całość konstrukcji niezwykle wytrzymałą na nawet najtrudniejsze warunki pracy. Jest ona trwała i nie potrzebuje częstych serwisów.