Posiadając ogrodzenie z kamienia i chcąc przedłużyć jego piękny wygląd należy je zaimpregnować. Impregnację kamienia należy przeprowadzić po ukończeniu budowy ogrodzenia.

Impregnacja kamienia ogrodzeniowego przede wszystkim ma na celu zachowanie wysokich walorów estetycznych ogrodzenia, jednakże nie tylko. O skuteczności zabiegu konserwującego ogrodzenia w dużej mierze decyduje wybrany preparat. Ich gama na rynku jest bardzo szeroka , jednakże wybierając odpowiedni specyfik nie należy swojego wyboru opierać wyłącznie na cenie. Wybór odpowiedniego impregnatu do ogrodzenia plastikowe wpływa no to czy w przyszłości ogrodzenie nie będzie nasiąkać wodą czy brudzić się. Oczywiście tego typu impregnaty nie należą do najtańszych ale koszt ich zakupu jest niewielki w porównaniu z kosztem budowy ogrodzenia. Ponadto jeżeli odpowiednio zabezpieczymy ogrodzenie zaoszczędzimy sobie wydatku rzędu 2000zł za usunięcie zabrudzenia z ogrodzenia czy skutków pęknięć kamienia, związanych z wniknięciem wilgoci w kamień itp.

Oferowane na naszym rynku preparaty do impregnacji kamienia ogrodzeniowego służą przede wszystkim do:

1. Zabezpieczenia powierzchni ogrodzenia z kamienia przed działaniem płynów i tłuszczy oraz poprawienia odporności na zarysowania.

2. Zabezpieczenia przed wchłanianiem przez kamień ogrodzeniowy wilgoci, co jest bardzo ważne w naszym klimacie podczas zimy.

3. Zabezpieczenia naszego np. ogrodzenia z piaskowca przed porastaniem mchem.

4. Zabezpieczenia muru ogrodzeniowego przed tzw. „graffiti”. Impregnując ogrodzenie z kamienia takim środkiem mamy bardzo „ułatwione zadanie”, jeżeli ktoś zdewastuje nam nasze ogrodzenie sprayem.

Dobór impregnatu na ogrodzenie z kamienia jest bardzo ważnym, ponieważ dobry impregnat nie pozostawia powłoki na powierzchni ani nie zmienia koloru kamienia. Jest to istotne bowiem zły środek może spowodować powstanie plam, których usunięcie będzie albo niemożliwe, albo – w najlepszym razie – bardzo czasochłonne, a zarazem kosztowne.