Obecnie panuje moda na ekologię, jednakże czy ten tren znajduje zostawanie w każdej dziedzinie życia? Okazuje się że właściwie tak. Nikogo nie dziwi ekologiczna żywność czy odzież  z naturalnych włókien ale  ekologiczny dom a tym bardziej ogrodzenie to zagadnienie bardziej abstrakcyjne. Przyjrzyjmy się zatem ekologicznym ogrodzeniom.

Ogrodzenia przyjazne środowisku

Zapewne wielu z was zastanawia się jakie to mogą być ogrodzenia, a odpowiedź jest bardzo prosta. Są to ogrodzenia zbudowane z drewna z odzysku, np. pochodzącego z rozbiórki jakiegoś domu.

Drewno z odzysku, jest wspaniałym wyborem pod względem ekologicznym, często także tańszą alternatywą niż zakup nowych materiałów do budowy ogrodzenia. Deski z rusztowania, palety, materiały pozostałe po rozbiórce mogą być ponownie użyte do tworzenia indywidualnych oryginalnych ogrodzeń, które będzie dostosowane do naszych potrzeb. Jeżeli nie jesteś pewien, czy dane drewno ogrodzeniowe jest materiałem odzyskanym, należy sprawdzić czy posiada certyfikat FSC, świadczący o pochodzeniu ze źródeł odnawialnych.

Naturalne ogrodzenia

Inną alternatywą na ekologiczne ogrodzenia nowoczesne są żywe ogrodzenia. Warunkiem posiadania takiego rodzaju ogrodzenia plastikowe jest dysponowanie odpowiednią powierzchnią. Krzewy, drzewa, czy też inne rośliny mogą doskonale sprawdzać się w roli ogrodzenia. Wierzba, czy też topola czarna to drzewa, którymi łatwo manipulować w ten sposób, by stworzyły idealne ogrodzenie plastikowe dla wiejskiego stylu ogrodów. „Żyjąca” wierzba pozwala nam na odpowiednie dostosowania jej pędów i gałęzi w ten sposób, by można było uformować z nich różne kształty. Do wykonania ogrodzenia potrzebne jest około 500 pędów „żyjącej” wierzby. Jeżeli mamy problem z uformowaniem naszych roślin, warto zastanowić się nad zatrudnieniem eksperta.